Dzięki opracowanej przez Axis technologii Sharpdome możliwe jest uzyskanie ostrego i precyzyjnego obrazu nawet tam, gdzie w zwykłych kamerach kopułowych jest to niewykonalne.
Kamery kopułowe wybierane są przede wszystkim ze względu na znacznie szersze pole obserwacji. Stosowane są w miejscach, gdzie kamera musi mieć odpowiednio duży zasięg, na przykład na skrzyżowaniach i narożnikach ulic. Obracająca się wewnątrz ochronnej kopuły kamera może objąć dozorem wizyjnym znacznie większy teren lub zmieniać swoją pozycję w zależności od sytuacji. Jednocześnie zewnętrzna kopuła chroni umieszczone wewnątrz urządzenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, na przykład deszczem lub wiatrem.
Budowa standardowych kamer
Kopuła, której zadaniem jest zapewnianie ochrony kamerze jest w standardowych rozwiązaniach nieruchoma. To znacznie upraszcza konstrukcję, eliminuje części ruchome, które mogłyby się stale psuć.
Sama kopuła ma formę półkuli zamontowanej na poprzecznym pierścieniu – kształtem przypomina odwrócone do góry podstawą obserwatorium astronomiczne. Taka konstrukcja pozwala łatwiej zamontować zewnętrzną kopułę oraz dostosować jej wysokość do pozycji obiektywu kamery.
Aby kamera mogła objąć dozorem możliwie największy teren, obiektyw znajduje się poniżej średnicy półkuli. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie otoczenia w poziomie, jak i korygowanie wizji w osi pionowej.
Przed horyzontem
Taka konstrukcja, choć prosta i powszechna, ma kilka wad. Pierwszą jest występowanie horyzontu kamery, powyżej którego obraz jest rozmazany i nieprecyzyjny. Przeźroczysta kopuła przestaje być krzywizną dostosowaną do położenia obiektywu i zaczyna zakrzywiać obraz. Oznacza to, że powyżej pewnego kąta niemożliwe jest prowadzenie skutecznego dozoru wizyjnego.
Fakt, że zewnętrzna kopuła jest nieruchoma znacznie upraszcza konstrukcję. Jednak wszelkiego rodzaju plamy czy zabrudzenia na kopule uniemożliwiają prowadzenie skutecznej obserwacji. Krople deszczu pozostają na powierzchni ochronnej i użytkownik kamery może tylko mieć nadzieję, że w tym czasie nie dojdzie do sytuacji wymagającej interwencji.
Technologia Sharpdome - świat widziany pod innym kątem
Zalety technologii Sharpdome
Innowacyjna technologia Sharpdome opracowana przez Axis zakłada, że kopuła ochronna wokół kamery porusza się wraz z nią w osi poziomej. Jednocześnie element ten nie ma kształtu odwróconego obserwatorium – jest to ścięta kula, w której obiektyw kamery zamontowany jest na wysokości średnicy. Dlatego wszelkiego rodzaju przekłamania wynikające z niekorzystnego kąta obudowy są zredukowane do minimum.
Dzięki unikalnemu kształtowi kopuły kamera Axis może rejestrować obraz w wysokiej jakości i bez przekłamań nawet pod kątem 20 stopni powyżej linii horyzontu. Z tego powodu kamera może być stosowana do obserwacji wyżej położonych miejsc, na przykład trybun lub balkonów na wyższych piętrach.
Koniec z kroplami deszczu
Ruchoma kopuła pozwala również ograniczyć problem jakim są krople deszczu na zewnętrznej obudowie. Firma Axis opracowała technologię Speed Dry, która jest odpowiedzią na to wyzwanie.
Zastosowanie tego rozwiązania polega na gwałtownym kręceniu kopułą, pozwala to strząsnąć krople wody dzięki działaniu siły odśrodkowej. Dlatego nawet w czasie ulewnego deszczu kopuła pozostanie odporna na wilgoć.
Technologia szybko osuszająca kamerę pozwala również na zastosowanie bardziej wydajnych i szybszych technik mycia kamery, na przykład myjki wysokociśnieniowej.
Dzięki rozwiązaniu Sharpdome kamery Axis są w stanie skutecznie objąć monitoringiem obszary, które wcześniej wymagały wykorzystania kilku urządzeń. Tym samym możliwe jest znaczne uproszczenie systemu dozoru wizyjnego oraz redukcja liczby koniecznych elementów.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tych technologii? Zastanawia Cię w jaki sposób Twoja organizacja może skorzystać na zastosowaniu kamer kopułowych nowej generacji? Zobacz film i pobierz nasz whitepaper!