Obiekty przemysłowe wyróżniają się zarówno ogromną powierzchnią, jaką zajmują, jak i koniecznością ochrony wartościowego wyposażenia, znajdującego się w ich wnętrzu. Jest to jedną z głównych przyczyn tak chętnego sięgania przedsiębiorstw z tego sektora po rozwiązania z zakresu monitoringu wizyjnego.
Wśród kluczowych korzyści wynikających z zastosowania sieciowych kamer w zakładach przemysłowych, wymienić można zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i maszynom oraz zwiększenie produktywności osób zatrudnionych w danym zakładzie.
Bezpieczniej pod okiem kamer
Dzięki połączeniu technologii kamer IP z detektorami ruchu oraz technologią radarową, możliwe jest zabezpieczenie całej infrastruktury przemysłowej, m.in. hal wytwórczych czy magazynów.
W tym kontekście pojawia się wiele wyzwań, z którymi muszą liczyć się firmy chcące zapewnić swoim instalacjom bezpieczeństwo. Najważniejszą kwestią jest wykrycie ludzi, którzy próbują w nielegalny sposób dostać się na teren obiektu przemysłowego.
Intruzi najczęściej starają się wkraść do niego w nocy i starannie wybierają miejsca, w których mają największe szanse pozostać niezauważonymi. Aby skutecznie im to uniemożliwić, firma Axis proponuje kamery termowizyjne pozwalające na detekcję nawet w całkowitej ciemności.
Technologia kamer IP daje możliwość sprzęgania ich z takimi urządzeniami jak reflektory, głośniki czy inne kamery, aby zapewnić firmie maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Rozpoznać intruza
Sam fakt, że na teren dostał się niepożądany gość, nie oznacza jeszcze, że zapis z kamery pozwoli go zidentyfikować. Problemem tradycyjnych kamer jest niska jakość obrazu. Co więcej, samo nagranie twarzy to dopiero połowa sukcesu.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania, w kamerach Axis istnieje możliwość porównania twarzy intruza z wizerunkami dostępnymi w dedykowanych bazach zdjęć, na przykład osób poszukiwanych lub wcześniej próbujących dostać się na teren zakładu. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku ochrony obiektów o kluczowym znaczeniu dla państwa, na przykład elektrowni czy innych podmiotów infrastruktury krytycznej.
Wiedzieć, kto przyjeżdża
Innego rodzaju wyzwaniem jest rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych przejeżdżających samochodów. Informacje takie jak marka, rodzaj czy właśnie numer rejestracyjny samochodu dają szansę znacznie skuteczniej identyfikować intruzów lub odpowiednio wcześniej podjąć akcje zapobiegawcze, takie jak wezwanie patrolu policji lub ochrony.
Dzięki technologii Lightfinder, która gwarantuje rozpoznawanie kolorów i skuteczną obserwację otoczenia nawet przy bardzo niewielkim oświetleniu, możliwe jest rejestrowanie takich detali jak kolor karoserii czy wykończenia samochodu, np. napisy i loga.
Potęga analityki
Z tego względu szczególnie przydatnym narzędziem jest analityka obrazu i przetwarzanie pozyskiwanych danych w czasie rzeczywistym. Narzędzia firmy Axis pozwalają w zautomatyzowany sposób klasyfikować intruzów i odróżnić ludzi od zwierząt lub łamiących się gałęzi. W tym samym momencie, system może wysyłać powiadomienia do odpowiedniego zespołu – ochroniarzy informować o wandalach, którzy wtargnęli na teren, a zespół sprzątający o połamanych gałęziach.
Oprócz zapewniania ochrony przed intruzami, kamery Axis wspierają także bezpieczeństwo pracowników. Dzięki zastosowaniu analityki i automatyzacji dozoru wizyjnego możliwy jest stały nadzór nad linią produkcyjną, co znacznie obniża koszty kontroli jakości.
Kamery mogą strzec również bezpieczeństwa samych pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki zamontowanemu monitoringowi możliwe jest sprawdzanie, czy zatrudnienione osoby w odpowiedni sposób obsługują maszyny a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Co więcej, dzięki sprzężeniu z systemem głośników, pracownicy mogą w czasie rzeczywistym dostawać podpowiedzi od swoich zwierzchników.
Zastanawia Cię, jak ten system wygląda w praktyce? Ciekawi Cię, jak kamery Axis mogą wesprzeć działanie fabryki? Zobacz film i poznaj działanie rozwiązań Axis w praktyce!