Nadleśnictwo Czarna Białostocka to jedno z siedmiu nadleśnictw puszczy Knyszyńskiej. Pod jego nadzorem znajdują się trzy obręby, w ramach których funkcjonują leśnictwa, oraz gospodarstwo nasienno-szkółkarskie. Sumarycznie pod opieką leśników znajduje się ponad 26 tysięcy hektarów, z czego 25,5 tysiąca to lasy.
Jednym z najważniejszych obowiązków leśników jest wczesne wykrywanie zagrożeń dla państwowych zasobów leśnych, w tym również pożarów. Nawet przy użyciu najnowszych urządzeń, takich jak kamery i dozór wizyjny, jest to duże wyzwanie ze względu na ogromny obszar pozostający pod opieką leśniczych.
Właśnie z tego względu nadleśnictwo zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania opartego o kamery firmy Axis.
Dwóch strażników lasu
Od 2015 roku w nadleśnictwie funkcjonuje system obserwacji przeciwpożarowej, na który składają się dwie kamery obrotowe Axis DK3HD3 skonstruowane na bazie modelu Axis Q1765. Kamery oddalone są od nadleśnictwa o 30 i 45 kilometrów. Operatorzy sterują nimi przy pomocy łącza GSM.
Rozwiązanie jest kosztowo efektywne dzięki zastosowaniu zasilania przy pomocy paneli fotowoltaicznych, z których kamery mogą czerpać energię przez cały rok. Same kamery są zintegrowane z systemem informatycznym, który automatyzuje wykrywanie dymu na nagrywanym obrazie. Jest to o tyle trudne, że na 50 calowym monitorze pierwsze smugi dymu pożarowego mają wysokość nie większą niż 1 centymetr.
Wysoka jakość
Większość systemów do obserwacji lasów opiera się na wykorzystaniu światłowodów, które zapewniają odpowiednio szybką transmisję obrazu o wysokiej jakości. Jednak w przypadku nadleśnictwa Czarna Białostocka takie rozwiązanie byłoby zbyt drogie. Z tego względu konieczne było zastosowanie transmisji danych przy użyciu GSM, co wymagało zastosowania zaawansowanych algorytmów kompresujących przesyłany obraz.
Aby zapewnić maksymalną jakość obrazu oraz dostosować funkcjonalność kamer do konkretnych potrzeb danej instalacji, firma DDTRONIK, partner technologiczny Axis obsługujący wdrożenie, stworzyła YagiPanel. Zadaniem programu jest korelacja danych pochodzących z systemu dozoru wizyjnego oraz map terenu, aby precyzyjnie określić miejsce, w którym wybuchł pożar.
– Jestem przekonany nie tylko o wysokiej jakości sprzętu Axis Communications – uważa Dariusz Dowgiert, właściciel DDTroni – Instalacja sprawnego systemu monitorującego lasy nie byłaby możliwa bez wsparcia niezwykle sprawnych informatyków, którzy dostosowali oprogramowanie do wysokich rozdzielczości i kompresji obrazu oraz przekazu przez łącza GSM.
Chcesz poznać szczegóły wdrożenia? Zastanawia Cię, w jaki sposób funkcjonuje system dozoru w nadleśnictwie Czarna Białostocka? Pobierz case study!