Do niedawna dozór wizyjny był równoznaczny z wykorzystaniem światła widzialnego. Urządzenia rejestrowały obraz, ale niestety ciemność stanowiła jedną z największych barier dla systemów kamer zapewniających bezpieczeństwo.
Najprostszym rozwiązaniem problemu było zapewnienie oświetlenia dla dozorowanej przestrzeni. Wiązało się to jednak z dużym marnotrawstwem energii – przez większość czasu na oświetlanym terenie nic się nie dzieje, co często oznacza zapewnianie światła pustym placom, korytarzom lub halom fabrycznym.
Odpowiedzią na te wyzwania jest zastosowanie alternatywnych narzędzi dozoru, takich jak kamery termowizyjne lub radary. Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest urządzenie działające w bliskiej podczerwieni.
Bliska podczerwień – światło niemal widzialne
Promieniowanie podczerwone jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal między światłem widzialnym a falami radiowymi, emitowane przez każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego.
Tradycyjne kamery termiczne produkowane przez Axis działają w tak zwanej dalekiej podczerwieni, co oznacza długość fali od 25 do 1000 mikrometrów. Kamery tego typu potrafią doskonale wychwycić obiekty cieplejsze niż otoczenie, w nocy wyraźnie widać człowieka lub zwierzę. Łatwo można zaobserwować również rozgrzane silniki pojazdów oraz urządzenia przemysłowe emitujące ciepło.
W przeciwieństwie do kamer działających w zakresie światła widzialnego, kamery termowizyjne są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mgła. Mogą też działać w całkowitej ciemności, gdyż nawet w hali magazynu pozbawionej światła różne obiekty emitują promieniowanie podczerwone zależne od swojej temperatury.
Z kolei bliska podczerwień wykorzystywana w kamerach Axis OptimizedIR stanowi fale o długości zbliżonej do światła widzialnego. Światło widzialne składa się z fal elektromagnetycznych o długości od 400 do 700 nanometrów. Jednak sensory kamer Axis rejestrują promieniowanie o długości od 700 do 1000 nanometrów, co oznacza, że zastosowany w kamerze rejestrator jest w stanie działać również w paśmie bliskiej podczerwieni.
Dzięki wykorzystaniu absolutnego maksimum możliwości oferowanych przez sensory, soczewki oraz oprogramowanie, opracowano technologię Lightfinder, która umożliwia rejestrowanie nawet najsłabszego światła. Dzięki temu kamery Axis rozróżniają kolory w warunkach, w których większość rejestratorów jest w stanie dostrzec jedynie kontury.
OptimizedIR: Zobacz szczegóły w całkowitej ciemności
Ćmiatło i świecień w kamerach Axis
W kamerach Axis wykorzystujących technologię OptimizedIR konieczne jest zastosowanie źródła promieniowania bliskiej podczerwieni. Najczęściej jest to dioda LED emitująca odpowiednią długość fali. Axis oferuje zarówno samodzielnie działające diody, które można zamontować na przykład na elewacji budynku, jak i kamery z wbudowanymi diodami emitującymi stosowne promieniowanie. Dioda tego typu wykorzystuje długość fali na tyle bliską światła widzialnego, że jej działanie jest widoczne dla ludzkiego oka w postaci bladego, czerwonego światełka.
Jednak dla sensorów kamer Axis emitowane promieniowanie jest odpowiednikiem światła reflektorów, które odbija się od obserwowanych obiektów i pozwala je zarejestrować. Jest to tym samym zupełnie inna filozofia działania, niż tradycyjne kamery termowizyjne, których funkcjonowanie opiera się na rejestrowaniu promieniowania emitowanego samoistnie przez różne obiekty.
Inną zaletą jest efektywność kosztowa rozwiązania. Zastosowane diody LED są tańsze w eksploatacji niż reflektory, a jeśli są zintegrowane z kamerą Axis, całe rozwiązanie zamyka się w jednym urządzeniu.
Wykorzystanie diod do „oświetlania” terenu dla kamer działających w bliskiej podczerwieni to oszczędny i dyskretny sposób na uzyskanie dobrej jakości obrazu nawet w całkowitej ciemności. Wadą tego rozwiązania jest rejestrowanie obrazu jedynie w skali szarości wynikające z operowania poza spektrum światła widzialnego zawierającego barwy.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwości jakie niesie ze sobą technologia OptimizedIR? Zastanawia Cię jakie jeszcze innowacje ma w swojej ofercie Axis? Zobacz film, pobierz poradnik lub skontaktuj się z nami!