Dozór wizyjny to potężne narzędzie do zapewniania organizacjom bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak znalezienie równowagi między ochroną a wygodą użytkowania. Z tego względu firma Axis włączyła do swojej oferty również wideodomofony.
Podobnie jak w przypadku kamer, wideodomofony mogą działać w oparciu o technologie analogowe oraz nowoczesne rozwiązania IP. Urządzenia te stanowią naturalne uzupełnienie systemu dozoru wizyjnego opartego na kamerach.
Na czym polega przewaga wideodomofonów IP?
Wideodomofon IP transmituje rejestrowany obraz i dźwięk w formie cyfrowej, co pozwala na wykorzystanie wielu innowacyjnych narzędzi. Podstawową korzyścią jest możliwość połączenia wideodomofonów z innymi urządzeniami, między innymi kamerami, radarem czy reflektorami.
Dzięki zastosowaniu wideodomofonów Axis możliwa jest identyfikacja gości nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Urządzenia zintegrowane są z systemem otwierania i zamykania drzwi.
Technologiczne wsparcie dzięki Axis
Słabe warunki oświetleniowe nie stanowią problemu nie tylko dzięki możliwości integracji wideodomofonów Axis z oświetleniem. W urządzeniach zastosowana jest także technologia WDR - Wide Dynamic Range.
Zakres tonalny to różnica poziomu oświetlenia między najciemniejszym i najjaśniejszym punktem konkretnej sceny. Niski zakres tonalny widać na przykład podczas pochmurnych dni, gdy brakuje cieni a światło jest przytłumione. Jednak gdy dzień jest słoneczny a na nagrywanym obrazie występują wyraźne cienie i różnice w jasności, obraz może być trudny w odczytaniu właśnie ze względu na wysoki zakres tonalny.
Dzięki zastosowaniu urządzeń o szerokim zakresie tonalnym, obiektywy wideodomofonów Axis są w stanie rejestrować wizerunek nawet przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach, takich jak słońce lub reflektory samochodu świecące zza pleców gościa.
Kolejną technologią, która poprawia działanie wideodomofonów Axis, jest anulowanie echa akustycznego oraz wyciszenie szumów. Tym samym możliwe jest dokładne zrozumienie wypowiedzi osób stojących w wąskim korytarzu z dużym echem.
Małe, ale mocne zabezpieczenie drzwi - zalety wideodomofonów Axis
Zdalna kontrola
Dzięki cyfrowej transmisji treści możliwe jest podłączenie wideodomofonów do zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem w ramach scentralizowanego rozwiązania VMS (Video Management System). Dzięki niemu można zarządzać kontrolą dostępu i domofonem nawet przy użyciu aplikacji mobilnej. Pracownicy ochrony nie muszą spędzać całego dnia w okolicach drzwi czekając na gości. Zamiast tego mogą dozorować również pozostałe części budynku. Jest to osiągalne poprzez zastosowanie oprogramowania Axis Camera Station, które umożliwia obsługę zarówno kamer, jak i wideodomofonu poprzez protokół Session Initiation Protocol.
Zastosowanie systemu VMS to również pierwszy krok do wykorzystania nowoczesnych narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu oraz dźwięku. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie aplikacji i oprogramowania oferowanego przez partnerów technologicznych firmy Axis. Wśród nich znajdują się między innymi programy do analizy obrazu, automatycznej rejestracji zagrożeń oraz wiele innych.
Wspólna technologia
Dzięki zastosowaniu technologii IP w wideodomofonach Axis można znacznie łatwiej łączyć urządzenia z istniejącymi systemami. Co więcej, wideodomofony mogą wykorzystać już istniejącą infrastrukturę, na przykład sieć ethernet oraz Wi-Fi.
Zminimalizowanie roli warstwy sprzętowej pozwala znacznie łatwiej skalować i rozwijać system. Wraz ze wzrostem organizacji rozwijać można już stosowany i wdrożony system bez konieczności jego gruntownej przebudowy.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat wideodomofonów Axis? Zastanawia Cię, jak Twoja firma może na nich skorzystać? Zobacz wideo i pobierz whitepaper!