Zastąpienie identyfikatorów i kart dostępu smartfonami niesie ze sobą wiele korzyści. Zaliczyć do nich można zarówno poprawę bezpieczeństwa, jak i mniej oczywiste zyski, takie jak budowa nowoczesnego wizerunku oraz dbanie o planetę.
W 2018 roku 34,7% mieszkańców planety posiadało smartfona. W 2019 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 36,8% a w 2021 roku nawet do 40%. W krajach rozwiniętych odsetek ten jest wyższy. W Polsce smartfona posiada 64% mieszkańców, co przekłada się na 20,93 mln urządzeń z systemem operacyjnym iOS lub Android w kieszeniach Polaków.
Smartfony wykorzystywane są zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Ich potencjał doceniają również właściciele firm oraz pracodawcy. Smartfon traktowany jest jako urządzenie osobiste, znacznie bardziej przypisane do konkretnej osoby niż komputer lub tablet. Użytkownicy nie rozstają się z nimi nawet w toaletach a 80% z nich przyznaje, że sięga po swoje urządzenia najpóźniej 15 minut po obudzeniu się, jeszcze przed umyciem zębów.
W praktyce każdy posiadacz smartfona ma go zawsze ze sobą. Dlatego firma Axis proponuje wykorzystanie smartfonów do kontroli dostępu do obiektów.
Komponenty systemu
Podobnie jak wszystkie rozwiązania Axis, również i wykorzystanie smartfonów przy ochronie obiektów oparte jest całkowicie o zastosowanie otwartych standardów. Mobilna kontrola dostępu to wspólny projekt firm Axis Communications oraz HID Global. Axis Communications zapewniła:
- System kontroli drzwi Axis A1001 – urządzenie otwierające lub blokujące drzwi w zależności od uprawnień pracownika;
- Axis Entry Manager – dostępna przez przeglądarkę aplikacja webowa do zarządzania systemem;
- Axis API – protokół komunikacji z zewnętrznymi aplikacjami.
Z kolei firma HID Global dostarczyła:
- HID Readers – czytniki kart dostępu, które mają również możliwość komunikacji poprzez Bluetooth;
- HID Mobile Access Portal – aplikacja internetowa do zarządzania uprawnieniami użytkowników;
- HID Mobile Access App – aplikacja mobilna dostępna na urządzeniach z Androidem oraz iOS służąca do otwierania drzwi w budynku na podobnej zasadzie jak karty magnetyczne.
Integracja mobilnej kontroli dostępu z HID Global
Korzyści z mobilnej kontroli dostępu
Zastosowanie urządzeń mobilnych w kontroli dostępu jest znacznie tańsze i bardziej odpowiedzialne niż sięganie po tradycyjne rozwiązania, takie jak identyfikatory i karty magnetyczne. Wśród najważniejszych korzyści wymienić można:
- Skłonienie pracowników do większej uwagi. Pracownikom zdarza się zapomnieć identyfikatora lub zwyczajnie go zgubić. W przypadku telefonu komórkowego to ryzyko spada. Ludzie są bardziej skłonni wrócić do domu po telefon niż po zapomniany identyfikator.
- Dodanie kolejnej warstwy zabezpieczeń. Karta magnetyczna otwiera drzwi po przyłożeniu do czytnika. Oznacza to, że nawet przypadkowy znalazca lub złodziej otrzymuje dostęp do budynku. Po dodaniu kolejnej warstwy zabezpieczeń bez odblokowania i aktywowania aplikacji, niemożliwe jest otwarcie drzwi, co oznacza, że nieuprawniona osoba nie dostanie się do budynku nawet z kradzionym telefonem.
- Aplikacja mobilna zmniejsza koszty. Dzięki zastosowaniu aplikacji mobilnej możliwa jest rezygnacja z kart magnetycznych i identyfikatorów. Tym samym firma nie musi już dbać o ich przygotowywanie, drukowanie oraz późniejszą utylizację.
- Stosowanie mobilnego dostępu jest bardziej ekologiczne. Jest to szczególnie istotne z perspektywy organizacji, której zależy na budowaniu wizerunku nowoczesnej i odpowiedzialnej społecznie. Karty dostępu i identyfikatory są najczęściej wykonywane z plastiku. Obecnie nawet 18 miliardów ton plastiku wpływa do oceanu każdego roku. W skali świata jedynie 20% plastiku poddawane jest recyklingowi. Dzięki ograniczeniu zużycia tego surowca firma buduje wizerunek organizacji przyjaznej środowisku.
Podsumowanie
Technologia kontroli dostępu przy użyciu urządzeń mobilnych jest wygodniejszym i tańszym sposobem zapewniania bezpieczeństwa budynków niż tradycyjne identyfikatory i karty. Dodatkową korzyścią dla firmy jest kreowanie wizerunku, nawet przez taki drobiazg jak rezygnacja z plastikowych kart dostępu.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozwiązania? Interesuje Cię jak Twoja organizacja może redukować koszty i budować wizerunek prawdziwie nowoczesnej firmy? Pobierz case study i zobacz wideo!