Ludzkość produkuje coraz więcej danych, które muszą być transferowane i przechowywane na serwerach, aby później można było je wykorzystać. Ogromną porcję informacji generowanych codziennie przez ludzi oraz maszyny i składających się na eksplozję big data stanowią coraz lepszej jakości filmy. Dzięki rozwojowi kamer wideo możliwe jest uchwycenie na nagraniach takich detali jak twarze ludzi czy numery rejestracyjne samochodów. Rosnąca jakość nagrań pozwala także poszerzać wykorzystanie kamer poza dozorem wizyjnym – urządzenia Axis są coraz częściej stosowane w przemyśle do kontroli jakości.
Aby jednak wykorzystać w pełni kamery Axis, szczególnie te działające w oddaleniu, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej prędkości transferu danych oraz przestrzeni dyskowej do przechowywania nagrań. A to wiąże się z dużymi kosztami.
Inteligentny zapis nagrań
W przypadku rozwiązań dozoru wizyjnego zapewnianie przestrzeni dyskowej do przechowywania nagrań stanowi nawet 25% kosztu inwestycji. Oznacza to, że ograniczenie zapotrzebowania na miejsce na dysku może się przełożyć na znaczną oszczędność.
Najczęściej stosowaną techniką optymalizacji ilości danych do przesłania i przechowywania była redukcja jakości obrazu. Wadą tego rozwiązania jest znaczny spadek rozdzielczości nagrań, który może utrudnić rozpoznanie przedmiotów, miejsc i osób utrwalonych na filmie. Tym samym urządzenia dozoru wizyjnego przestają spełniać swoją rolę.
Odpowiedzią na to wyzwanie jest technologia Zipstream opracowana przez Axis Communications.
Jak zachować szczegółowe dane i oszczędzać przepustowość?
Trzy algorytmy w działaniu
Zipstream wykorzystuje trzy niezależne algorytmy, które na bieżąco analizują i optymalizują rejestrowany obraz. Są to:
- Dynamic ROI (Region of Interest). Jest to technologia, która wyszukuje w nagranym materiale interesujące elementy, kierując się takimi wskazówkami jak ruch, obecność ludzi czy obiektów. Następnie analizuje, które z fragmentów nagrania mogłyby mieć znaczenie w trakcie ewentualnego dochodzenia i nakazuje zachowanie ich bez kompresji.
- Dynamic GOP (Group of pictures). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dynamiczne obniżanie jakości, gdy na nagrywanym materiale nic się nie porusza, tak jak to często ma miejsce w przypadku dozoru wizyjnego magazynów i podobnych obiektów.
- Dynamic FPS (Frames per second). Algorytm obniża ilość klatek na sekundę, gdy na nagranym materiale nie ma ruchu.
Zastosowanie tych trzech rozwiązań powoduje, że możliwe jest zredukowanie objętości większości materiałów rejestrowanych przez kamery Axis.
Oszczędności w procentach
W praktyce oznacza to ograniczenie zapotrzebowania na transfer danych nawet o 50% w porównaniu do standardowych algorytmów kompresujących. Według badań przeprowadzonych przez Axis w zależności od warunków redukcja objętości zbieranego materiału waha się od 25% do 99,7%:
- 25% – dobrze oświetlone wnętrze sklepu, umiarkowany ruch;
- 50% – monitoring parkingu, światło dzienne, okazjonalny ruch samochodów;
- 90% – nocny monitoring ulicy, gdzie od czasu do czasu przejeżdża samochód;
- 99,7% – nocny monitoring parkingu lub parceli przy magazynie, z niewielkim, okazjonalnym ruchem.
Oczywiście stopień kompresji zależy od wielu zmiennych, jednak dzięki technologii Zipstream możliwe jest zaoszczędzenie ilości miejsca użytego do przechowywania wielu godzin zbędnego materiału, bez ryzyka, że te kilka kluczowych chwil uchwyconych przez kamerę będzie nieczytelne.
Chcesz poznać więcej zalet technologii Zipstream? Zastanawia Cię ile Twoja organizacja oszczędzi dzięki inteligentnej kompresji od Axis? Zobacz film i pobierz dodatkowe materiały!