Podstawowym zadaniem policji jest ochrona obywateli oraz ich własności. Niestety policjanci są często przytłoczeni papierkową robotą, co zabiera im czas, który mogliby poświęcić na działania w terenie.
Aby wesprzeć funkcjonariuszy w wykonywaniu ich codziennych obowiązków, poprawić bezpieczeństwo oraz polepszyć jakość dokumentacji ich codziennych zadań, słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się na wdrożenie programu „National electronic vehicle registration services” (w skrócie NEV), którego celem jest stworzenie inteligentnych radiowozów.
W ramach tego programu słowackie samochody policyjne wyposażane są w zaawansowaną technologię, wliczając w to kamery. Jak do tej pory system został zainstalowany w 2380 samochodach, z czego 780 otrzymało również kamery firmy Axis.
Wyzwania dla nowych radiowozów
Wyposażanie radiowozów w nowoczesną technologię okazało się znacznie większym wyzwaniem niż Ministerstwo pierwotnie przewidywało. Jednym z najważniejszych problemów było zarządzanie zasilaniem. Z tego względu radiowozy zostały wyposażone w inteligentny system poboru mocy, który automatycznie wyłącza kolejne komponenty, aby nie rozładować kompletnie radiowozu i nie pozostawić patrolu bez samochodu.
Następnym wyzwaniem było zapewnienie nagrywania obrazu odpowiedniej jakości. Warunki oświetleniowe w poruszającym się samochodzie dynamicznie się zmieniają – pojazd może w kilka chwil przejechać z nasłonecznionego placu w zacienioną uliczkę lub może zostać oświetlony reflektorami samochodu z naprzeciwka. System musi w takiej sytuacji zareagować błyskawicznie i dostosować parametry nagrywanego obrazu tak, by nie utracić jakości i ostrości. Kolejnym problemem jest działanie mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak deszcz lub mgła.
Odpowiedzią na wszystkie te trudności jest system MOSY opracowany przez firmę Soitron s.r.o., oficjalnego partnera wdrożeniowego firmy Axis.
Wsparcie partnerów Axis
System MOSY pozwala w skoordynowany sposób zarządzać elektroniką wewnątrz inteligentnego radiowozu tak, aby wszystkie komponenty efektywnie współdziałały.
– Poprzez system automatycznego logowania i zapisu, policjanci mogą szybciej uzupełniać raporty dotyczące swoich codziennych obowiązków. Tym samym nie muszą tyle siedzieć nad papierkową robotą i mogą więcej czasu poświęcić służbie ludziom – komentuje Jan Gero, dyrektor departamentu ds. systemu MOSY w firmie Soitron.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat wdrożenia? Zastanawiasz się, czy podobny system nie sprawdziłby się w Twojej organizacji? Pobierz case study!