Dzięki zastosowaniu kamer Axis w hali magazynowej fabryki kabli LEONI udało się zredukować straty w magazynie do zera.
Słowacka firma LEONI to producent okablowania wykorzystywanego w różnych branżach, przede wszystkim w elektronice użytkowej. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w wytwarzaniu kabli specjalnego przeznaczenia, między innymi na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.
Podstawowym surowcem wykorzystywanym przy produkcji kabli jest miedź, metal mający optymalne właściwości jako przewodnik oraz na tyle giętki, by swobodnie prowadzić kable z niego zrobione.
Miedź jest metalem chętnie odzyskiwanym w skupach złomu oraz innych podobnych punktach, co skutkowało plagą kradzieży w przedsiębiorstwie, prowadząc tym samym do dużych strat.
Kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa okazało się sięgnięcie po rozwiązania Axis.
Bez niekontrolowanych wejść
Całościowym opracowaniem systemu na potrzeby LEONI zajęła się spółka MMS Servis, oficjalny słowacki partner Axis. System ochrony obwodowej oraz tej działającej wewnątrz budynku zbudowano ze 130 kamer IP od Axis. Firma MMS połączyła również narzędzia ochrony obwodowej z rozwiązaniem zabezpieczającym magazyny. Tym samym udało się powiązać dane z systemu kontroli dostępu z obrazem rejestrowanym przez kamery. Dzięki temu nikt nie mógł wyjść z budynku lub do niego wejść bez rejestracji na którejś z kamer.
Rezultaty wdrożenia były widoczne od razu. Od dnia uruchomienia rozwiązania firma nie odnotowała żadnej kradzieży. Dzięki tak wysokiej skuteczności system uzyskał szybki zwrot inwestycji. Oprócz zapobiegania kradzieżom kamery dozorują również obieg materiałów i półproduktów w magazynie, co znacznie przyspiesza zarządzanie łańcuchami logistycznymi w skali całego przedsiębiorstwa.
Wjazdy i wyjazdy pod kontrolą
Kolejnym etapem rozwoju tego rozwiązania jest zastosowanie kamer do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz tworzenia ich bazy w systemie.
– Fascynowało nas, jak to możliwe, że akurat podczas kradzieży kamera skierowana była w inną stronę. Teraz, dzięki stworzeniu scentralizowanego i ujednoliconego systemu jest to niemożliwe – cieszy się Michal Slezak, Supply Chain Manager z firmy LEONI. – Gdy tylko system sygnalizuje, że drzwi zostały otwarte, kamera automatycznie kieruje się w ich stronę.
Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób ta technologia może usprawnić funkcjonowanie Twojej organizacji? Pobierz case study!