Już 444 kamery pozwalają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Łodzi dzięki stałej obserwacji miasta i przekazywaniu obrazu Policji, Straży Miejskiej, a w niedalekiej przyszłości również Straży Pożarnej.
Impulsem do budowy systemu monitoringu miejskiego w Łodzi był remont reprezentacyjnych dla miasta ulic, Piotrkowskiej oraz Alei Mickiewicza, w 2015 roku, gdy z inicjatywy prezydent miasta Hanny Zdanowskiej zainstalowano pierwsze 22 punkty kamerowe wyposażone w 89 urządzeń.
Rozwiązanie tak bardzo przypadło do gustu mieszkańcom miasta, że system został rozbudowywany w ramach budżetu obywatelskiego. Na tym etapie doinstalowano kolejne 20 kamer. Następnym etapem rozwoju było włączenie do rozwiązania kamer tworzących system inteligentnego zarządzania ruchem miejskim (ITS).
Sumarycznie na terenie miasta działają 444 kamery, z których 99% zostało wyprodukowane przez Axis Communications. Za wdrożenie systemu odpowiada firma Sprint S.A., a systemem integrującym jest Genetec Security Desk.
Docenić zabytkowy charakter
Według przedstawicieli firmy Sprint S.A. wśród najważniejszych wyzwań związanych z wdrażaniem systemu kamer miejskich w Łodzi można wymienić bardzo krótki czas na realizację oraz zabytkowy charakter zabudowy miejskiej. Wiele kamienic, na których miały znaleźć się urządzenia rejestrujące, wpisanych było na listę zabytków. Tym samym możliwość ingerowania w elewację była znacznie ograniczona.
– Zaprojektowanie i wykonanie systemu, między innymi budowa infrastruktury teletechnicznej oraz zasilającej niezbędnej do uruchomienia projektowanych punktów kamerowych w zadanym czasie, było bardzo trudne – mówi Maciej Mroszczak z firmy Sprint SA. – Ponadto punkty były zlokalizowane w centrum miasta, w trudno dostępnych miejscach.
Kolejnym wyzwaniem okazało się zaprojektowanie systemu tak, aby można było uruchomić kilka centrów oraz kilkanaście punktów oglądowych. Rozwiązanie miało być również zintegrowane z systemem monitoringu wizyjnego do inteligentnego zarządzania ruchem miejskim (ITS) w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego.
Konkretne wymagania
Obraz pozyskiwany przez urządzenia dozoru wizyjnego przesyłany jest do scentralizowanego data center, które następnie przekazuje go wszystkim zainteresowanym służbom miejskim.
– Zastosowane kamery Axis to urządzenia HD i Full HD – mówi Ryszard Kozłowski ze Straży Miejskiej. Kluczowym wymaganiem, jakie musiały spełnić było rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości w nocy, przy zmiennych warunkach związanych ze światłami samochodów.
Wszystkie kamery posiadają narzędzia do automatycznej analizy obrazu oraz są wyposażone w narzędzia sygnalizujące otwarcie szafy sterującej i sygnalizator braku zasilania. Niektóre urządzenia mają dodatkowo wbudowany system detekcji obiektów.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rozwiązania? Zastanawia Cię w jaki sposób Łódź stała się bezpieczniejszym miastem dzięki kamerom Axis? Pobierz case study!